poniedziałek, 24 stycznia, 2022
Biznes i Finanse

Gdzie możesz zweryfikować własną zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa zezwala nam zobaczyć, na jakie zadłużenie w stosunku do instytucji finansowej możemy sobie pozwolić. Należałoby posiadać wiedzę w tym temacie, nie tylko wtedy, kiedy planujemy nabycie nieruchomości. Zobaczmy, jakim sposobem prędko wolno zweryfikować nieosobistą zdolność kredytową oraz jak polepszyć swoją sytuację.

Czym jest zdolność kredytowa?
Jakikolwiek kredyt połączony jest z obowiązkiem spłaty. Często jest to poważne zobowiązanie, jakie towarzyszy nam przez wiele lat. Przepisy polskiego prawa również podchodzą do tego tematu niezwykle restrykcyjnie, poprzez nakładanie na banki oraz inne instytucje finansowe, a też ich klientów, dużo obowiązków. Mają one na celu zachowanie wypłacalności oraz możliwość harmonijnego wywiązywania się ze swojego zobowiązania.
Zdolność kredytową możemy opisać jako zdolność do spłaty kredytu oraz wszystkich kosztów, jakie z niego wynikają, a które zostały wskazane w umowie. Kolosalne znaczenie ma nie tylko kwota spłaty, lecz też terminowe dokonywanie opłat.

W których sytuacjach bank sprawdza należącą do nas zdolność kredytową?
Instytucje bankowe sprawdzają naszą zdolność kredytową za każdym razem, gdy ubiegamy się o pożyczkę. Bez względu, czy będzie to kredyt hipoteczny, debet gotówkowy, ratalny, czy chociażby karta kredytowa. Są jednakże miarodajne różnice między tym, czy bierzemy kredyt na wielkie kwoty, np. kredyt hipoteczny, lub również pożyczamy mniejszą kwotę na krótszy okres. W tym drugim wypadku bank bierze pod szczególną uwagę tylko podstawowe wiadomości, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o płacach. Natomiast im większa kwota, o jaką się ubiegamy, tym pokaźniejsze są wymagania banku. Pracobiorca banku może pytać o takie zagadnienia jak: formę zatrudnienia, wielkość dochodów oraz majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne koszty na utrzymanie, inne obowiązki finansowe i kredyty, ilość ludzi w gospodarstwie domowym. W większości wypadków połączone jest to z dostarczeniem do banku całej dokumentacji, a to wydłuża procedurę.

Jak uczynić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, dobrze jest porządnie się przygotować. Jednym z kroków, jakie możemy wykonać, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Możliwe to jest dzięki kalkulatorom internetowym, takim jak obliczzdolnosc.pl. Dzięki temu w paru prostych krokach jesteśmy w stanie uczynić, jakiego kredytu ma prawo nam udostępnić konkretny bank. Zobacz tutaj https://obliczzdolnosc.pl

Jak wolno podnieść własną zdolność kredytową?
W pewnych sytuacjach opisująca nas zdolność kredytowa nie jest starczająca, ażeby uzyskać potrzebne nam środki, np. na zakup lokalu mieszkalnego. Są miarodajne rozwiązania, to właśnie dzięki jakim możemy polepszyć swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wraz ze współmałżonkiem, o ile pomiędzy małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Należałoby również posiadać jak największy wkład własny, gdyż to zdecydowanie zwiększa możliwości na dostanie pomocnego kredytu. Dłuższy okres kredytu łączy się z niższymi ratami – dobrze jest wziąć to pod szczególną uwagę, albowiem może to zwiększyć opisującą nas zdolność kredytową. W wypadku, gdy posiadamy pozostałe kredyty, można złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeśli mamy pozostałe zobowiązania oraz zadłużenia, prawidłowo jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Przyzwoicie jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz również poboczne wynagrodzenia, np. w postaci premii, wobec tego powinniśmy o nich wskazać w zaświadczeniu.