Powrót do: Sklepy Internetowe

Szumiąca lampa led - dlaczego tak się dzieje i czy można to naprawić?


ledy

Co poniektóre lampy led nie tylko aktywują światło w czasie pracy, niemniej jednak także generują hałas. Hałas ma prawo być różny i różni ludzie często przedstawiają go w następujący sposób:

    brzęczenie
    gwizdanie
    furkotanie
    szum


Takie odgłosy w przypadku niedawno zakupionej lampy led w wielu przypadkach wywołują zdziwienie oraz irytację. Zwłaszcza brzęczenie o wysokiej częstotliwości, które jest niejednokrotnie postrzegane jako szum w uszach, szczególnie przez osoby młodsze może być frustrujące. Brzęczenie zwykle występuje przy częstotliwości 120 Hz, tj. dwa razy większej niż częstotliwość sieci. Niemniej jednak nawet cichy szum może być nadzwyczaj irytujący, na przykład, gdy mowa o oświetleniu salonu czy też w przypadku lampy umiejscowionej nad stołem sypialni.

Czy takie odgłosy świadczą, że lampa led jest uszkodzona?

W większości przypadków odgłosy, takie jak szum lub ewentualnie buczenie, nie oznaczają usterki. Efekt może mieć różne przyczyny oraz jest aktywowany przez pewne warunki.
Często okazuje się także, że pomimo że hałas może wystąpić we wszystkich lampach lad - to dużo częściej zdarza się taka sytuacja, jeżeli chodzi o artykuły niemarkowe. Co z pewnością wynika z oszczędności kosztów podczas produkcji.
Czy mogą wystąpić szkody?
Nawet jeżeli szum oraz gwizdy wydają się z początku dziwaczne, w większości przypadków nie mają one wpływu na działanie lamp. Świadczy to też, że nie wypada oczekiwać krótszej żywotności diod led, bez względu na to, czy gra toczy się o lampy sufitowe, podłogowe, czy inne.

Szumiąca lampa led: przyczyny i działania naprawcze

Nadrzędną przyczynę hałasu wolno przeważnie odszukać w sterowniku lampy. Z lampami LED zintegrowana jest elektronika sterownika, na przykład w wypadku sufitowych lamp LED sterownik zazwyczaj znajduje się w podstawie. Ta elektronika składa się z paru detalów, a jednym z nich jest zasilacz impulsowy aktywujący napięcie robocze i tutaj może leżeć przyczyna. Tylko zamiana na inny model lampy tego samego fabrykanta czy też co nawet innego fabrykanta ma sens i obiecuje ciszę. Warto również zgłosić się do fabrykanta o zwrot kosztów.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy